Trwałe ogrodzenia drewniane

Długowieczne płoty drewniane

Niewłaściwie zabezpieczone sztachety drewniane błyskawicznie się zużywają i mogą ostatecznie zgubić swój pierwotny czar i właściwości. Decydując się na zastosowanie drewna na ogrodzenie należałoby poznać typy konserwacji oraz konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wówczas będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez długi okres czasu.

Wszelkie prace konserwujące ogrodzenie z drewna trzeba zacząć od odpowiedniego i sumiennego przygotowania towaru na ogrodzenie, bo od tego zależy wynik finalny własnych robót. Przed zastosowaniem produktów do protekcji oraz ozdoby ogrodzeń z drewna istotne jest oszacowanie, czy drewno jest czyste, suche i czy nie dźwiga symptomów biokorozji. Nie wcześniej niż po zwieńczeniu obróbki drzewa na płot możemy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Pielęgnację, głównie w przypadku surowego drewna ogrodzeniowego, winnyśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu fachowego, który chroni drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną tudzież robakami. Jak asekurujemy już nasze ogrodzenie przed postępem biokorozji, trzeba nanosić kolejne preparaty, jakie konserwują je przed czynnikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeśli pragniemy utrzymać naturalny kolor drzewa naszego ogrodzenia, winniśmy zastosować bezbarwny lakier do przeznaczeń zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu płotu wskazanego atramentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący względnie lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, zabezpieczy ogrodzenie od wewnątrz, lecz nie utworzy na jego nawierzchni zabezpieczającego filmu. Ochronione w ten sposób płot pozostanie matowe i naturalne w dotyku. Jeżeli zależy nam na doskonalszej oraz trwalszej ochronie ogrodzenia, winniśmy wdrożyć lakierobejcę. Lakierobejca stworzy na powierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, jaki efektywniej niż w wypadku impregnatu asekuruje ogrodzenie przed ujemnym wpływem warunków atmosferycznych.

Jak widać aby ogrodzenia z drewna były trwałe trzeba poświęcić im wiele uwagi i troski.

Zgoła inaczej jest w wypadku płotów z pcv. Ten gatunek ogrodzeń jest w pełni odporny na warunki atmosferyczne na skutek czego nie wymaga konserwacji. Ogrodzenia plastikowe nie ulegają również biokorozji w związku z tym służą swoim posiadaczom przez wiele lat.

Advertisements