Żywe ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych czy iglastych, niskie bądź wysokie? Które płot będzie najlepsze do naszego skweru? A jak je posadzić i pielęgnować?

Zielone ogrodzenie z krzaków liściastych bądź iglastych, niskie czy wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? Natomiast w jaki sposób je posadzić a także doglądać?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia. Ozdabia park, osłania nas przed miejskim zgiełkiem, kurzem, spalinami, oraz wzrokiem sąsiadów. Dostarcza przyjemny cień, umożliwia azyl ptakom. Żywopłot redukuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które są za litym murem ogrodzeniowym. Jednak przed jego instalacją musimy zdecydować, jaką funkcję ma spełniać w ogrodzie. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, czy zastępować ogrodzenie, bądź wspomóc w rozdziale ogrodu na mniejsze części oraz stworzeniu zacisznych kącików? Powinniśmy też podjąć decyzję, jaką ogrodzenie będzie posiadało docelową wysokość. Od tego zależy wybór typu rośliny względnie krzewu.

Dużą zaletą ogrodzeń z drzew oraz krzaków iglastych jest ich trwała zieleń. Podczas jak szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków dalej skutecznie ochraniają nas przed wzrokiem natrętnych.

Panuje osąd, że najbardziej odpowiednie na tego rodzaju żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. klasy „Smaragd” tudzież „Spiralis”, jakie bez docinania utrzymują wąski kształt. Kiedy uzyskają odpowiednią wielkość skracamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy czy świerki potrzebują regularnego strzyżenia.

Na zielone sztachety z PCV selekcjonujemy iglaki odporne na ziąb. Wrażliwe tuje wschodnie i cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Słabostką takich nasadzeń jest całkiem wysoka cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich notorycznie przycinać.

Na zielone ogrodzenie Poznań z drzew liściastych wybieramy rodzaje, jakie mają wzniesione pędy i prawidłowo się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najlepiej sprawdzają się odporne na przymrozki buki i graby.

Takie drzewka, regularnie strzyżone, odpowiednio gęstnieją, z tej przyczyny uzyskane z nich zielone ogrodzenia Poznań, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeśli wyselekcjonujemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wtedy przez ogrodzenie Poznań nie przedostanie się ani gość, ani zwierzak.

Zależnie od dynamiki wzrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia o przeróżnej wielkości. Niskie (30-60cm) szpalery spośród berberysów służą za ramę rabat a także ścieżek, izolują od siebie różne części skweru. Takie ozdobne ogrodzenia przedstawiają się najlepiej, gdy je systematycznie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe rozmiary, takich jak ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy pozyskać całkiem pokaźne żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeśli mają oddzielać ogród od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Jak posadzimy z nich żywe ogrodzenie w głębi parku, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez przycinania rozrastają się szeroko, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. To wyjście zdaje przyzwoicie egzamin też w wypadku krzewów efektownie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Wprawdzie te gatunki można też strzyc, lecz wtenczas dużo lepiej kwitną.

Na zielone ogrodzenia rekomendowane są też krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na płoty najporządniej sprawdza się u nas bukszpan, i ostrokrzew Meservy. Aczkolwiek i one po ostrych zimach bywają czasem oszpecone przez zbrązowiałe liście. Na zachodzie Europy kultowe są zielone sztachety z plastyku z laurowiśni czy też zimozielonych gatunków berberysów. Niestety , w krajowych warunkach klimatycznych ich listowie notorycznie brązowieją z powodu mrozów. Więc, jeśli już zdecydujemy się na taki parkan, powinien być on niewysoki (do 60-80cm), by wolno go było okryć na zimę agrowłókniną oraz swobodnie wyjąć zaschnięte części.

Jeżeli pragniemy uzyskać szczególnie ozdobny parkan, pożądane byłoby posadzić naprzemiennie dwie albo trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy aranżujemy zielony parkan spośród gatunków zrzucających listki na zimę, opłacalnie jest obsadzić go innym, niskim, np. spośród iglaków ewentualnie zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone sztacheta z plastyku strzyżone z fantazją- z kędzierzawą linką „dachu” względnie wystrzyżonymi wieżyczkami. Wypada im jednakże poświecić sporo czasu.

Advertisements