Wierzba urośnie nawet spośród patyczka odrośli.

Wierzba urośnie nawet spośród patyka pędu.

Korzystając z ten fakt, możemy spośród niej skomponować wyjątkowe modele ogrodzenia. Z tego powodu nasz żywopłot zdobędzie niepowtarzalny charakter oraz będzie się wyróżniać pośród ogrodzeń w sąsiedztwie.

Wzrastające na polach oraz bagiennych bagnach wierzby od dawna zagościły w lokalnych skwerach. Polubiliśmy je poprzez specyfikę i spectficzne kiciusie. Nie są żmudne, postulują zaledwie bez liku nawodnienia i troszeczkę światła. Dogodzą się bez mała wszystką ziemią.

Niewiele roślin sprosta też równie błyskawicznie ożywiać stracone odnogi i odrośle. Wierzby nader swobodnie odbudowują również swój system korzeni. Wystarczy, że skrócony albo nawet złapany patyk w zwilgotniałej glebie po jakimś czasie ukorzeni się i daruje zaczątek nowej roślinie. Pewna osoba wpadła na pomysł, ażeby z wierzb tworzyć splecione sztachety w ogrodzeniu czy też płotki zaciemnione liśćmi. Zapewne należałoby posiadać tak subtelne ogrodzenie. Najprawidłowiej do stworzenia takiego parkanu zastosować poniższe warianty wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), oznaczana konopianką, oraz jej mnogie mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba bzowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te rodzaje wierzby na ogrodzenia mają kilka wspólnych cech:

rodzą proste, długie i ogromnie sprężyste pędy – z powodu tego można bez trudu nadawać postać ogrodzenia;
ekspresowo odrastają po skróceniu- w niedługim czasie zdołamy wypleść skończone przęsło na ogrodzenie;
niepomiernie bez trudu się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej mądrości do instalacji takiego płotu wykonanego z wierzby.

Jak mamy już pomysł na kształt płotu, musimy zakupić pasujące wierzbowe odnogi na płot. Niestety, zoczenie ich w wymogach samoistnych jest syzyfowe, dlatego że dziko wzrastające krzaki z rzadka emitują niezwykle długie a zarazem proste pędy. Najprawidłowiej jest zaplanować prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na efekt będzie trzeba zaczekać kilka lat.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na płot przebierzmy nasamprzód pozycję w ogrodzie, mało przez nas nawiedzane a także w żadnym razie zauważalne.Wiosenką, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy tam rozsady, z jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze rozsad użyjmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie witki rozciągłości 25-30 cm, które zdołamy dostać z dziko rosnących roślin. Przed posadzeniem trzeba je zanurzyć na 24 godziny w wodzie, iżby się odpowiednio napiły, po czym wkopać w glebę, tak iżby górował wyłącznie ostatni pąk. Musimy pomnieć, iż rośliny migiem się grubieją, w następstwie tego powinny dojrzewać w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy albo dwa pobłażamy roślinom bez ograniczeń rosnąć, po czym ścinamy je| na wysokość około 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą mocne, proste pędy, których wiosenką następnego roku zdołamy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Roczne pędy rzadko przekraczają 2m, toteż na dłuższe musimy poczekać chociaż jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny dostaniemy od kilku aż do kilkunastu gałązek, które można zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements